Jesteś tutaj:WARTO WIEDZIEĆ»Promocja zdrowia»Czym jest proktologia?
czwartek, 11 maj 2017 00:00

Czym jest proktologia?

 

   Proktologia jest dziedziną chirurgii zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego, tj. jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Do chorób leczonych przez proktologa zalicza się:

  • rak jelita grubego i inne nowotwory,
  • ropnie, szczeliny i przetoki okolic odbytu,
  • hemoroidy,
  • choroby zapalne przewodu pokarmowego,
  • krwawienia z odbytu,
  • nietrzymania gazów oraz stolca.

 

 

   Faktem jest, że pacjenci uważają wiele z tych schorzeń za wstydliwe. Objawy chorób proktologicznych są zatem często zaniedbywane, co z kolei warunkuje późną diagnozę. Do tego dochodzi jeszcze tak popularny lęk przed wizytą u proktologa.

   Proktologia coraz skuteczniej walczy nie tylko z chorobami zapalnymi, ale również z nowotworami, a metody leczenia są na tyle skuteczne, że zmniejszają w istotny sposób czas oczekiwania na końcowy efekt. Dlatego tak ważne jest przełamanie strachu czy irracjonalnego wstydu i jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza specjalisty w przypadku niepokojących objawów. Na pewno należy do nich krwawienie z odbytu, a także ból w jego okolicy; zwłaszcza jeśli jest nawracający i nie został spowodowany urazem mechanicznym. Dodatkowo zmiany rytmu wypróżnień, wąskie stolce oraz utrata masy ciała to także niebezpieczne symptomy, które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

   Na pierwszej wizycie w gabinecie proktologa, najczęściej wykonuje się anoskopię - badanie polegające na oglądaniu końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika, tzw. anoskopu. W czasie badania lekarz może wykonać proste zabiegi terapeutyczne, a także pobrać wycinek do badania mikroskopowego. Badanie nie należy do szczególnie przykrych, a stanowi obecnie podstawę leczenia i diagnostyki.

 

 

 

   W Centrum Promocji Zdrowia, w każdy poniedziałek przyjmuje

specjalista chirurgii ogólnej – lek. Lidia Sołtysek, 

zajmująca się także zagadnieniami z zakresu proktologii i medycyny estetycznej.

 

Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer tel. (32) 752 25 22, (32) 752 24 64.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj 2009 razy
Więcej z tej kategorii: Co warto wiedzieć o śpiączce? »
Strona główna | Copyright © 2013 | Kontakt X-dream.pl